06-2019
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
ANNA SKOCZEK
Dnia 31 maja 2019 roku, w niebanalny sposób, bez patosu i martyrologii uczczono w ZSP nr 2 pamięć ofiar holokaustu i powstania w getcie warszawskim. Genezę powstania przedstawili konferansjerzy: Laura Tomczyk i Michał Mądrzyk z kl. 3TB. Informację uzupełniał reportaż filmowy. Zaprezentowano również wywiad z ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim Markiem Edelmanem oraz wyświetlono fragment nieznanego filmu Andrzeja Wajdy z 1995 roku „Wielki Tydzień”. Tytuł nawiązywał do powstania, gdyż wybuchło ono 19 kwietnia 1943 roku właśnie w Wielkim Tygodniu, tuż przed Wielkanocą. Nad sprawną projekcją zaprezentowanych materiałów czuwał prof. Tomasz Kukla. Wszyscy uczniowie, którzy byli w ubiegły piątek szkole mogli natomiast obejrzeć film „Nie było żadnej nadziei”, wyświetlany na szkolnym hallu, o co zadbał Wojciech Nowacki.

Główną atrakcją szkolnych obchodów był koncert karaoke. W tym roku uczniowie kl. 1TI oraz 2TI zaśpiewali po hebrajsku „Hava nagila”. Śpiewali wszyscy uczniowie - 65 osób, ujawniając swe zaangażowanie i talenty wokalne. Sporą niespodzianką był występ kl. 3TB. 25 osób zatańczyło do melodii „Hava nagila”. Choreografia uwzględniała elementy tradycyjnego tańca żydowskiego. Trudno się dziwić, że publiczność nagrodziła występy gromkimi brawami.

W tym roku Akcję Żonkil – „Łączy nas pamięć” obchodzono w ZSP nr 2 już po raz drugi. Przygotowania do niej rozpoczęły się w marcu, gdy uczniowie podjęli pracę nad papierowymi żonkilami. Żonkile wycinała młodzież z klas 2TMe, 2TI, 2 bmk oraz maturzyści z klas 4TBG, 4TMG, 4TI, 4TIM, łącznie ok. 150 osób. 31 maja rozdawali je (ok. 800) uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły, przedstawiciele klasy1TI. W szkolnych uroczystościach zaangażowano ponad 220 uczniów. Wyzwolenie aktywności takiej liczby uczniów ZSP nr 2 jest dodatkową wartością Akcji Żonkil.