04-2017
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI 2.0
MAŁGORZATA BIELAWSKA-WOŁEK
30 marca w Powiatowym Centrum Edukacji odbyła się druga edycja konferencji zorganizowanej przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku. Do udziału w niej zostali zaproszeni dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie oraz nauczyciele.

Trzech prelegentów prezentowało różne aspekty związane z zagrożeniami , które się łączą ze wszechobecnym dostępem do Internetu.

W rzeczywistości wirtualnej zmiany zachodzą w takim tempie, że co kilka miesięcy zmieniają się dane dotyczące zagrożeń w sieci. Celem konferencji było pokazanie tych najnowszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych. Młodzież wręcz ściga się w wymyślaniu coraz to nowych atrakcji i poświęca temu bardzo dużo czasu. Niedojrzałość emocjonalna sprawia, że niejednokrotnie pomysł na dobrą zabawę staje się przyczyną tragedii.

Specjaliści prowadzący wykłady poruszyli kwestie kanałów tematycznych na youtube, gier dla dzieci, stron i zabaw promujących zachowania autodestrukcyjne i problem fali hejtu. Przygotowano również porady dotyczące form przeciwdziałania agresji w sieci, w tym powołania zespołu kryzysowego.

Koordynator Niebieskiej Karty z ramienia Policji Monika Lis odniosła się w swoim wykładzie do przemocy w rodzinie. Przypomniane zostały zadania dyrekcji szkoły, nauczycieli i pedagogów. Opisano funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych i procedury obowiązujące szkołę w przypadku przemocy w rodzinie wobec ucznia.

Ostatni z wykładów obejmował tematykę bezpiecznego przygotowania szkolnej sieci internetowej oraz możliwości zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. Specjalista w tej dziedzinie miał dla szkół gotowe i bezpieczne rozwiązania.

Każda szkoła otrzymała materiały z tej konferencji, które będzie można wykorzystać w trakcie szkoleń Rad Pedagogicznych.