06-2017
WITAMINY ZAMIAST NIKOTYNY!
Paulina Dudek kl. 2TGs
W drugim tygodniu czerwca (podobnie jak w ubiegłym roku) odbyła się w naszej szkole kolejna edycja kampanii antynikotynowej, którą zorganizowała mgr Beata Dunikowska wraz z klasą 2TGs. Miejscem akcji był główny hol szkolny. Happening miał na celu uświadomienie palaczom (zarówno aktywnym, jak i biernym), że nikotyna wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie i zmotywowanie ich do zmiany szkodliwych nawyków.

Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej występujących uzależnień, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Warto więc organizować akcje, które pokazują zgubne i zabójcze skutki palenia papierosów. Tak naprawdę młode osoby zwykle palą dla szpanu, aby przypodobać się innym. Nie zdają sobie sprawy, że wraz z upływem czasu coraz trudniej jest pozbyć się nałogu, który stopniowo rujnuje zdrowie.

Młodzież, która zorganizowała akcję, zachęcała swoich rówieśników do wzięcia udziału w konkursie „ Jabłko zamiast papierosa”. Uczniowie chętnie włączyli się do zabawy i odpowiadali na pytania (wskazówki można było znaleźć na gazetkach umieszczonych kilka dni wcześniej w głównym holu). Konkurs spotkał się również z zainteresowaniem ze strony nauczycieli.

Podczas kampanii emitowano film na temat skutków palenia papierosów oraz rozdawano ulotki ze znakiem zakazu palenia.

Papierosy to prosta droga do rozwoju nowotworu m.in. wątroby i nerek. Ale w przypadku palaczy nie tylko rak oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że średnia różnica w długości życia między osobami palącymi i niepalącymi wynosi 15 lat. Każdy wypalony papieros zwiększa (nawet trzykrotnie) prawdopodobieństwo nagłego zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu.

Wierzymy, że wielu z Was wybierze smaczny i pełen witamin owoc zamiast trującego i rakotwórczego papierosa.