12-2018
WIECZNA PAMIĘĆ
Konrad Grzesik kl. 2TMe
W dniu 29 listopada 2018 roku pod opieką wychowawczyni dr Anny Skoczek uczniowie klasy 2TMe z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku uszanowali pamięć żołnierzy, poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem na skraju parku pałacowego Goetzów. Uczciliśmy w ten sposób również stulecie niepodległości, ale nie była to z naszej strony jednorazowa akcja. Byliśmy tam już drugi raz. Kamień nagrobny znajduje się na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej, upamiętnia on "Dziewięciu walecznych poległych za ojczyznę w bitwie pod Okocimiem w listopadzie 1914". Na jego froncie można zobaczyć skrzyżowany liść palmy oraz bagnet. Pochowano w nim 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy zginęli w dniach 20-21 listopada 1914 roku w walce pod Okocimiem. Na ścianach pomnika został wyryty motyw krzyża maltańskiego, a niżej nazwiska poległych: Fedyk Michael, Steigel Max, Zarembicki Josef, Łopatka Gregor, Kucy Anton, Iwanyszyn Wasyl, Weber Franz, Prochaska Fried. Ten zwyczaj dbania o pomnik stał się już tradycją szkoły i jest praktykowany od 2013 roku. Zapoczątkowali go uczniowie klasy 1 zm (mechanik pojazdów samochodowych), którzy są już absolwentami. Przed zapaleniem zniczy teren wokół zawsze sprzątamy; mieszkańcy zamiast oddawać tam hołd, w pobliżu mogiły wyrzucają śmieci. W tym roku znaleźliśmy mniej śmieci, niż w poprzednim, co świadczy o zwiększającym się szacunku do tego historycznego miejsca, ale część pomnika została pomalowana sprayem przez wandali. Przed wejściem, (na chodniku, na wprost boiska sportowego – trasa: Brzesko – Nowy Sącz) pojawiła się tablica informująca o kwaterze wojennej nr 277 z I wojny światowej, a na pomniku zostawiono żółtą wstążkę z napisem "IX Rajd Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej", co dowodzi, że nie tylko nasza klasa odwiedza ten grób. Mamy nadzieję, że ta mała tradycja nigdy nie zaniknie i następne pokolenia uczniów ZSP nr 2 będą o nim pamiętać.