10-2017
BOCHEŃSKI SZLAK SOLNY ZDOBYTY!
SZYMON TWARDYSKO (1TME)
ogłoszenia
W dniu 18 października 2017 roku uczniowie klasy 1TMe wraz z wychowawczynią Anną Skoczek i szkolną pedagog - Marzeną Mazgaj wybrali się na wycieczkę integracyjną do Bochni. Celem wyjazdu było zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym regionu, a zwłaszcza przejście Szlakiem Solnym „Na Świecie” im. Świętej Kingi. Obejmuje on najważniejsze obiekty naziemne istniejące i nieistniejące, a związane z historią Kopalni Soli w Bochni. Trasa została opracowana przez pracowników Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni przy współpracy Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Bochni. Wyruszyliśmy z Placu Generała Kazimierza Pułaskiego w Bochni, ze względów logistycznych i bezpieczeństwa, w dwóch grupach; klasa liczy 29 osób, a szlak w większości przebiega przez centrum miasta. Pierwszą grupę prowadził Szymon Twardysko, a drugą Krzysztof Korta - uczniowie klasy 1TMe, na stałe mieszkający w tym mieście. Nasi przewodnicy przybliżali swoim kolegom historię i ciekawostki związane z poszczególnymi miejscami w okolicy. Szliśmy wzdłuż znaków; szlak jest oznakowany metalowymi płytkami wmurowanymi w płyty chodnikowe i naziemnymi tabliczkami informacyjnymi. Wychowawczyni wyjaśniła nam nazwę szlaku. Otóż wyrażenie „na świecie” w języku górników oznacza – na powierzchni, a św. Kinga stała się patronką ze względu na to, że wg legendy to jej pierścień znaleziono w połowie XIII wieku w Bochni, odkrywając pierwsze złoża soli. Po drodze dostrzegliśmy miejsce, gdzie był Szyb Regis, za nim Zamek Żupny, a raczej to, co z niego pozostało, następnie szliśmy Plantami Salinarnymi, gdzie był Staw Salinarny i Szyb Władysław, zobaczyliśmy też budynek administracji kopalni. Obie grupy spotkały się przy Szybie Campi, którego największą atrakcją jest maszyna parowa z 1909 roku, a od niedawna także Osada VI Oraczy. Następnie grupy znowu rozdzieliły się. Jedna wracała obok Liceum Ogólnokształcącego oraz domu, w którym przebywał Jan Matejko i przed laty istniał Szyb Bochneris, by ponownie spotkać się w Zaułku św. Mikołaja, nieopodal Altany dla Orkiestry Salinarnej. Cała klasa już razem udała się do Bazyliki św. Mikołaja oraz na Rynek, gdzie znajdowały się dawne szyby kopalni soli i zburzony ratusz. Pod jedynym w Polsce pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Jeszcze spotkaliśmy się z górnikiem w Szybie Sutoris, a edukacji historycznej dopełnił współczesny pomnik gen. Okulickiego.

Po skończonym zwiedzaniu udaliśmy się do restauracji, gdzie z przyjemnością zjedliśmy pizzę. Myślę, że oryginalne i niestandardowe podejście do oprowadzania po zabytkach, piękna, słoneczna pogoda, jak również smaczna pizza sprawiły, że wszyscy uczestnicy mogą zgodnie ocenić tę wycieczkę jako bardzo udaną.