04-2017
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI NA ZIELONCE
IWONA FRANCZYK
21 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Sabiną Jakubowską autorką powieści dla młodzieży „Dom na Wschodniej”. Książka ta zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Instytutu Książki i Fundacji Tygodnika Powszechnego w 2015 r. Pani Sabina Jakubowska pochodzi z Brzeska, obecnie mieszka w Jadownikach. Z wykształcenia jest historykiem archeologiem, należy do Stowarzyszenia Doula.

„Dom na Wschodniej” to powieść wielowymiarowa, poruszającą ważne problemy społeczne, a zarazem bardzo przyjemna w odbiorze. W książce autorka podejmuje takie tematy jak: znęcanie psychiczne i fizyczne na członkach rodziny, zajście w ciążę nieletniej dziewczyny, rasizm, adopcja, odwyk, samotność, nałogi, pomoc słabszym, wzajemny szacunek oraz młodzieńcza miłość.

W spotkaniu wzięły udział klasy: 1TIG,1TH, 1TGs, 2Ti, 2TGs. Uczniowie 2TGs, pod kierunkiem mgr Małgorzaty Kubali, przygotowali dla naszego gościa niespodziankę w postaci napisanych przez siebie opowiadań, które zostały zebrane w zbiorze pt. „Dom naszą Narnią”. Dużą odwagą wykazała się uczennica Paulina Dudek, czytając przed zgromadzonymi, swoje opowiadanie. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, młodzież z wielką uwagą słuchała autorki, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o pracy nad swoją debiutancką powieścią, o swoich zainteresowaniach oraz o tym czym obecnie się zajmuje. Oczywiście nie obyło się bez pytań, które uczniowie bardzo chętnie zadawali autorce. Na zakończenie były autografy oraz wspólne zdjęcia.

Podziękowania dla Pani Małgorzaty Kubali i Pani Joanny Surmacz za przygotowanie klas do spotkania oraz Pani Ewy Kłuś za pomoc w przygotowaniu sali i Pana Tomasza Kukli za nagłośnienie.