03-2018
SZKOŁA MIĘDZYNARODOWA – SŁOWACY NA PRAKTYCE ZAWODOWEJ
ELŻBIETA WOJNOWICZ
W dniach od 28.02.2018 do 29.03.2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 gości uczniów ze Średniej Odbornej Skoly z Puchova ze Słowacji. Uczniowie klas drugiej i trzeciej – technik mechatronik, odbędą w naszej szkole 4 tygodniową praktykę zawodową w ramach programu Erasmus plus. Grupie towarzyszy wicedyrektor szkoły a zarazem koordynator projektu i opiekun grupy Janka Simackowa.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku współpracuje ze szkołą z Puchowa od 2010 roku. Uczniowie Średniej Odbornej Skoly już 3 krotnie odbywali praktyki na naszych warsztatach - w roku 2012, 2013,2014.

W roku 2013 mechatronicy naszej szkoły i szkoły z Puchowa oraz szkoły z Niemiec i Czech brali udział w Europejskim Konkursie Mechatronicznym, w którym nasi uczniowie zajęci odpowiednio 1 i 2 miejsce.

Na praktyce zawodowej mechatronicy z Puchowa poznają między innymi zasady programowania sterowników PLC, montażu elektropneumatycznego, zasad działania sterowania pneumatycznego, podstawy robotyki.

Gości ze Słowacji przywitał Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa wraz z wicedyrektorami szkoły Panią Ewą Hudymą i Patrycją Ptak Żołną. Starosta życzył uczniom efektywnego pobytu, zdobycia dodatkowych umiejętności zawodowych, poznania ziemi brzeskiej.
SŁOWACKA MECHATRONIKA NA ZIELONCE
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Kolejny raz słowaccy uczniowie w dniach 28.10.2018 do 26.11.2018 odbywają praktyki zawodowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Grupa 6 uczniów kierunku mechatronika doskonali swoje umiejętności w tym zakresie. Zajęcia praktyczne odbywają się w szkole (Zielonka) codziennie (6 godzin) od poniedziałku do piątku.

Uczestniczą też we wspólnych lekcjach z uczniami Zielonki zgłębiają tajniki programowania, pneumatyki itp. Rosną nam w obu szkołach światowi liderzy tego kierunku.

Oprócz tego w czasie wolnym od zajęć uczniowie korzystają ze szkolnej siłowni i sali gimnastycznej a w soboty i niedziele realizują zajęcia kulturowe zwiedzając region, w tym miasto Brzesko z jego zabytkami ( m.in. pałac Goetza, kościół św. Jakuba, stary rynek).

Goście zwiedzili też miasto Kraków, w tym zamek na Wawelu, kościół Mariacki, , muzeum miasta Krakowa, Ratusz i rynek krakowski. Byli tez w kopalni soli w Wieliczce. Zobaczą jeszcze muzeum techniki i żydowski Kazimierz.

Odwiedzą Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie uczestnicząc w zajęciach z zakresu programowania CNC.