11-2016
LEKCJA CZYTANIA SIENKIEWICZA
DARIUSZ CHRZAN
100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza w dniu 15 listopada 2016 r. uczniowie ZSP nr 2 uczcili specjalnymi lekcjami czytania fragmentów powieści naszego noblisty. Wydarzenie to było zarazem zakończeniem realizowanego w październiku br. projektu „SIENKIEWICZ”.
Młodzież z pięciu klas technikum: 4TI, 2 TGs, 1TMe, 1TI i 1TH na dwóch godzinach języka polskiego (pod opieką swoich nauczycieli: Danuty Reczek-Chyl, Marzeny Lechowicz-Liro, Małgorzaty Kubali oraz Dariusza Chrzana) czytała na sali gimnastycznej przygotowane scenki z Ogniem i mieczem oraz Potopu. Były to zabawne fragmenty, w których objawił się w całej krasie dowcip i humor najpopularniejszej bez wątpienia postaci Trylogii – imć pana Jana Onufrego Zagłoby:
  • przedstawienie przez Zagłobę osoby Longinusa Podbipięty Skrzetuskiemu,
  • ”bohaterskie zdobycie” przez Zagłobę kozackiej chorągwi,
  • walka Zagłoby z małpami w warszawskim ogrodzie Kazanowskich
  • oraz słynny fortel–rozmowa Zagłoby z Rochem Kowalskim o wzajemnym ”pokrewieństwie”.
Uczniowie czytali z podziałem na role teksty przed publicznością złożoną z ich koleżanek i kolegów z wymienionych wyżej klas, podzieleni na kilkuosobowe zespoły:
  • w kl. 1 TMe: Bogdan Pechciński, Mikołaj Żaba, Mikołaj Grzybek, Filip Gałek;
  • w kl. 1 TI: Bartosz Kobyłecki, Karol Kucmierz, Tomek Siudut, Dominik Bober, Szymon Kwaśniewski;
  • w kl. 1 TH: Dorota Gądek, Natalia Grynastyl, Julia Szczepaniec;
  • w kl. 2 TGs: Piotr Mucha, Kacper Węgrzyn, Piotr Hudy, Agata Młyńska;
  • w kl. 4 TI: Patrycja Dziegiecka, Daniel Kazek, Paweł Strzesak, Kamil Mielec.
Dla urozmaicenia jeden z fragmentów („Zdobycie chorągwi kozackiej”) został też dodatkowo przeczytany przez naszych nauczycieli-polonistów.

Inna od tradycyjnych lekcja polskiego stała się udanym podsumowaniem zarówno samego projektu „SIENKIEWICZ”, jak i cyklu różnych działań związanych z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza – 2016 w naszej „Zielonce”.