06-2019
CIESZMY SIĘ Z MAŁYCH RZECZY...
MAŁGORZATA BIELAWSKA-WOŁEK, MARZENA DZIEŃ
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2Ti podjęli się trudnego zadania. Postanowili zostać nauczycielami informatyki i od marca do końca kwietnia, niemal w każdą środę odwiedzali Dom Seniora w Brzesku. Tam prowadzili zajęcia z zakresu informatyki dla osób starszych. Zajęcia odbywały się w ramach wolontariatu, a uczniowie obrali sobie za cel oswojenie seniorów z technologią komputerową oraz Internetem.

Młodzież przygotowywała zadania i z wielką cierpliwością oraz zaangażowaniem powoli pokazywała i uczyła podstawowych umiejętności, dzięki którym można poczytać wiadomości zamieszczane na różnych portalach, wyszukiwać informacje w sieci oraz stworzyć własne dokumenty. Dla większości osób, z którymi uczyli się chłopcy, zajęcia były pierwszą i jedyną możliwością, aby mieć kontakt z komputerem.

Najtrudniejsze było pierwsze spotkanie, seniorzy byli pełni obaw, a nowoczesny sprzęt komputerowy budził lęk. Jednak kiedy lody już zostały przełamane, okazało się, że prawie każdy chce spróbować, a przy okazji opowiedzieć swoją historię, opinie i poglądy, przywołać piękne wspomnienia. Nasi uczniowie przełamując stereotyp o zamkniętych w sobie informatykach, już pierwszego dnia nawiązali świetny kontakt ze swoimi „uczniami”. Kolejne wizyty pokazały, że niezależnie od wieku ludzie są ciekawi świata, lubią się uczyć i sami mają wiele do zaoferowania. Dla naszej młodzieży było to też niezwykłe doświadczenie. Musieli się odnaleźć w roli nauczyciela i zbudować relacje z osobami, które nie zawsze odnajdują się w cyfrowej rzeczywistości.

Seniorzy spotkali się z w maju ze swoimi młodymi nauczycielami, żeby podziękować za spędzony wspólnie czas. Młodzież dostała upominki i zobowiązała się do kolejnych zajęć w przyszłym roku szkolnym. Powstało też wiele inicjatyw i pomysłów, które zapowiadają wspaniałą współpracę od września.

Idealnym podsumowaniem tegorocznej pracy wolontariuszy było spotkanie w czwartek 6 czerwca, podczas którego młodzież naszej szkoły odwiedziła pensjonariuszy w Domu Seniora w Brzesku. Celem tej wizyty było włączenie osób starszych do wspólnego śpiewania. Przy akompaniamencie instrumentów wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki turystyczne i biesiadne.

Czas spędzony z seniorami to kolejny dowód wrażliwości, życzliwości i otwartości młodzieży naszej szkoły. To także cenne doświadczenie dla młodych ludzi, którzy od seniorów otrzymali uwagę, uśmiech i wiele ciepłych słów. Dla seniorów cennym doświadczeniem był kontakt z młodzieżą, która okazała szacunek i uczestniczyła w integracji międzypokoleniowej, która sprawiła wszystkim tak dużo radości.

Pięknym podziękowaniem dla nas za wspólnie spędzony czas był wiersz zarecytowany przez jedną z seniorek.

Wymiana doświadczeń uczy nas wzajemnego szacunku i motywuje do tego żeby stawać się lepszymi ludźmi. Lubimy pomagać. Będziemy pomagać.