09-2018
NARODOWE CZYTANIE PRZEDWIOŚNIA W ZSP2
ANNA SKOCZEK
W naszej szkole Narodowe czytanie „Przedwiośnia” odbyło się, w przeddzień ogólnopolskiego, 7 września 2018 roku.

"Narodowe czytanie" to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca na celu popularyzowanie fundamentalnych dzieł polskiej kultury.
Narodowe czytanie zainaugurowała w 2012 roku lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, następnie czytano utwory Aleksandra Fredry, trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta, „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku ma własną tradycję popularyzowania polskiej literatury. W 2012 roku w 100 rocznicę śmierci Bolesława Prusa
czytano „Lalkę”. Wspólnie od godz. 8.15 do 13.35 przeczytano blisko 200 stron. W maju 2016 z okazji Roku Sienkiewicza na rynku w Brzesku czytano „Potop”, w marcu 2017 roku z okazji Międzynarodowych Dni Odysei czytano „Odyseję” Homera, w listopadzie tego samego roku „Wesele”, a w grudniu 2017 z okazji Roku Conrada „Jądro ciemności”. Tę lekturę czytano w j. polskim i angielskim.

8 września 2018 roku, w 2700 miastach Polski, czytano natomiast „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Patronat honorowy nad akcją objęła para prezydencka, dlatego dyrektor szkoły Jerzy Soska odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prowadzący Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Kinga Jakóbczyk i Michał Mądrzyk z klasy 3TB przedstawili sylwetkę pisarza i ogólnie scharakteryzowali powieść. Prezentacji „Przedwiośnia” dopełnił zwiastun filmu w reż. Filipa Bajona, a następnie wyświetlono fragment powieści czytany przez parę prezydencką.

Czytanie utworu S. Żeromskiego (wg wydania wydawnictwa „Czytelnik”, Warszawa 1979; opracowanie tekstu Stanisław Pigoń, posłowie i przypisy Henryk Markiewicz) rozpoczął Ryszard Ożóg – wicestarosta powiatu brzeskiego. Mistrzowska interpretacja tekstu przez pana starostę zobowiązała pozostałych czytających: Jerzego Soskę – dyrektora ZSP nr 2 w Brzesku, Janinę Motak – naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Annę Skoczek – nauczyciela ZSP nr 2 – do dotrzymania kroku, co jak zapewnia młodzież – udało się. Z równie wielkim zaangażowaniem kolejne strony powieści czytali uczniowie:
Jędrzej Czubek, Mikołaj Rachwał, Marek Stańczyk, Szymon Twardysko, Jakub Ziobrowski – kl. 2 TMe,
Laura Tomczyk, Michał Mądrzyk – kl. 3 TB
Anna Borowiec, Mariusz Kądziołka – kl. 1 TI
Agnieszka Baca – kl. 4TBG
Daniel Pasek – kl. 4TIM
Bartłomiej Góra – kl. 2 TI
Piotr Leś – kl. 4 TI

Na koniec spotkania przeprowadzono quiz – kahoot, sprawdzający znajomość przeczytanego tekstu.