06-2018
JÓZEF PIŁSUDSKI VS ROMAN DMOWSKI
PAULINA DUDEK
W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbyła się debata oksfordzka, której teza brzmiała “Józef Piłsudski miał większe zasługi dla odzyskania niepodległości niż Roman Dmowski". Ani czas spotkania, ani teza nie były przypadkowe. W tym roku obchodzimy 100 lecie niepodległości Rzeczpospolitej, a jedną z form uczczenia tej rocznicy była debata. Nasza szkoła dyskutowała z młodzieżą reprezentującą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Zakliczyna.

Wystąpienia oceniało Jury na czele z Panem Marcinem Lewandowskim, który jest koordynatorem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Funkcję sekretarza Jury pełniła Pani Agata Marek z ZSP nr1 w Brzesku, trzecim członkiem składu sędziowskiego był Franciszek Podłęcki, uczeń ZSP nr1, który w Pierwszym Turnieju Debat Oksfordzkich Powiatu Brzeskiego uzyskał tytuł najlepszego mówcy. Podczas losowania stron nasi goście wylosowali propozycję, a więc bronili tezy, w opozycji była nasza szkoła reprezentowana przez: Kacpra Mazura, Antoniego Kotyńskiego, Michała Gurgula, Piotra Hudego, Szymona Rudnika i Nikodema Dudka. Grupy wraz z opiekunami udały się na konsultacje, a publiczność oraz Jury mogli obejrzeć krótki filmik o historii naszego kraju. W trakcie debaty pojawiły się ciekawe pytania, zdarzyły się także małe wpadki, które wyrozumiała publiczność kwitowała brawami. Na debatę strona opozycji przygotowała ciekawy gadżet w postaci wagi, na której ważono zasługi obu wybitnych Polaków.

Po dyskusji i zliczeniu punktów zostały ogłoszone wyniki z których wynikało, że nasza szkoła wygrała debatę. Zostali również wyłonieni najlepsi mówcy, po stronie propozycji Kamil Kobylarczyk, a po stronie opozycji Antoni Kotyński. Pan Marcin Lewandowski podsumował cała debatę, zwracając uwagę na jej mocne i słabe strony. Głos zabrał także Pan dyrektor Jerzy Soska, który gościom z Zakliczyna na czele z Panią Ewą Potempą pogratulował odwagi zmierzenia się z tak trudnym tematem oraz podziękował za podjęcie wyzwania i zaprosił na wycieczkę po naszej szkole. Dzięki tej debacie wielu z nas dowiedziało się jeszcze więcej o historii naszego państwa, a niektórzy zdobyli doświadczenia krasomówcze. W roli marszałka debaty wystąpiła Paulina Dudek, której asystował sekretarz debaty Szymon Nowak. Naszą grupę przygotowała Pani Agnieszka Dudek-Janicka. Wszystkim bohaterom debaty dziękujemy i gratulujemy. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.