12-2018
OLIMPIADA NOBLOWSKA
ANNA SKOCZEK
Dnia 8 grudnia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Częstochowie odbył się II etap, okręgowy Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. Do tego etapu, obejmującego uczestników z 4 województw: małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, opolskiego zakwalifikowało się troje uczniów ZSP nr 2 w Brzesku: Angelika Karpiel, Jędrzej Czubek – z kl. 2TMe oraz Piotr Dąbrowa z 4 TIM. Do Częstochowy pojechał jednak tylko Piotr Dąbrowa. Rywalizacja na szczeblu okręgowym obejmowała część pisemną (test z wiedzy ogólnej, historii i wiedzy o społeczeństwie) oraz ustną (prezentacja wybranego laureata Pokojowej Nagrody Nobla). Piotr przygotował wystąpienie na temat Martina Luthera Kinga. Sześcioro uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w Częstochowie weźmie udział w rywalizacji na szczeblu centralnym w Gdańsku. Zwycięzcy otrzymają indeks na wyższą uczelnię i pojadą do Oslo, gdzie co roku jest wręczana Pokojowa Nagroda Nobla. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Gdański.