04-2017
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
ANNA SKOCZEK
23 kwietnia 2017 roku w 100 krajach na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1995 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Dzień ma literackich patronów: Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa, którzy zmarli 23 kwietnia i Vladimira Nabokowa (ur. 22 kwietnia).

Ale 23 kwietnia wiąże się z katalońską tradycją wręczania róż, którą postanowił wykorzystać w 1926 roku wydawca Vicent Clavel Andrés i ustanowił Dzień Książki. Jego celem jest promocja czytelnictwa. W Polsce święto to cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku w dniach 22-23 kwietnia w licznych księgarniach, wszystkim tym, którzy kupili książkę ofiarowano róże. Do akcji włączyły się także sieci handlowe. „Biedronka” oferowała klasykę światowej literatury, np. : „Wichrowe wzgórza" E. Bronte, „Mistrza i Małgorzatę" M. Bułhakowa, powieść „Wielki Gatsby" – F.S. Fitzgeralda, „Lolitę" V. Nabokowa, „Sto lat samotności" i „Miłość w czasach zarazy" G.G. Marqueza, „Grę w klasy" J. Cortazara, książkę „Hobbit" J.R.R. Tolkiena, „Paragraf 22" J. Hellera, „Rok 1984" G. Orwella, „Buszujący w zbożu" J.D. Salingera, „Ojca chrzestnego" M. Puzo, „Lot nad kukułczym gniazdem" K. Kesey'a. Była więc możliwość uzupełnienia domowej biblioteczki, a przy okazji zorientowania się na ile światowy kanon literatury jest nam znany.

W ZSP nr 2 w ramach Międzynarodowego Dnia Książki zaproponowano grę edukacyjną „Wygraj milion”. Była to już trzecia edycja. W dotychczasowych wzięło udział 211 uczniów. Tym razem zaproszenie skierowano do uczniów klas maturalnych, gdyż pytania dotyczyły „Dżumy” Alberta Camus. W quizie wzięły udział klasy 4TGs i 4TI. Były emocje, ale miliona nie udało się wygrać. W przypadku błędnej odpowiedzi, zawsze można spróbować ponownie i na tym polega walor edukacyjny tej zabawy. Zachęcamy pozostałych uczniów klas czwartych do sprawdzenia się. Międzynarodowy Dzień Książki, i nie tylko, jest do tego znakomitą okazją.

TEST