01-2013
MISTRZOWIE I UCZNIOWIE CZYTALI "LALKĘ"
ANNA SKOCZEK
Dnia 19 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku odbyła się Lekcja czytania „Lalki” Bolesława Prusa, zorganizowana w 100- lecie śmierci pisarza. Przygotowano ją na wzór takich medialnych akcji jak „Cała Polska czyta dzieciom”, Maraton czytania czy Narodowe czytanie „Pana Tadeusza”. Czytanie jednej z najważniejszych lektur odbyło się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Brzesku, dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oddział w Tarnowie (honorowy patronat). Patronat medialny objęła „Gazeta Krakowska”, portal internetowy nasze miasto.pl oraz Radio RDN Małopolska.

Czytanie „Lalki” rozpoczęli mistrzowie: dyrektor ZSP nr 2 w Brzesku mgr inż Bogdan Hajduga, następnie czytali mgr Marta Mikosińska prezes Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza oddział w Tarnowie, mgr Andrzej Potępa starosta powiatu brzeskiego, mgr Janina Motak dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku, mgr Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu, mgr inż. Ewa Hudyma – wicedyrektor ZSP nr 2 w Brzesku, mgr Tomasz Gurgul przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Integracji Europejskiej, mgr Dorota Wawryka – wicedyrektor ZSP nr 2 w Brzesku, ks. mgr licencjat Marian Kostrzewa - prefekt ZSP nr 2 w Brzesku oraz nauczyciele: mgr Dominika Soroka, mgr Małgorzata Bielawska-Wołek, mgr Małgorzata Kubala, dr Anna Skoczek, mgr Dariusz Chrzan i wszyscy uczniowie z klasy 2Bu, 4Bu i 3G. ok. 60 osób. Wspólnie przeczytano blisko 200 stron (od godz. 8.15 do 13.35). Uczestnicy spotkania podkreślali, że nie doceniali dotąd wartości głośnego czytania. Pan starosta stwierdził, że nie pamięta kiedy na głos czytał, chyba jak był ministrantem, Pan dyrektor zachęcał, by czytać bajki dzieciom, on sam będzie czytał wnukowi (niektórzy mu tej możliwości pozazdrościli), Ksiądz Marian natomiast przyznał, że on ministrantem był krótko, (ale głośno czyta do dziś). Uczniowie z kolei podsumowali, że czuli się jak w teatrze. Faktycznie był to osobliwy teatr - słowa.