02-2017
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
ANNA SKOCZEK
Dnia 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Uchwaliła go rada UNESCO w 1999 roku, by upamiętnić 5 studentów uniwersytetu w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas manifestacji, gdyż domagali się uznania języka bengalskiego za język urzędowy w Pakistanie. Celem tego święta jest ochrona języków mniejszości narodowych, ale jest to znakomita okazja do uświadomienia sobie roli języka ojczystego w kształtowaniu tożsamości kulturowej i osobistym poczuciu własnej wartości. Język bowiem, we współczesnym świecie stał się wyznacznikiem poziomu kultury a nawet statusu społecznego.

W Polsce, zwłaszcza wśród młodego pokolenia obserwuje się zanik kompetencji językowych i komunikacyjnych. Dziś, gdy młodym do porozumienia wystarczą trzy słowa: „nara, zara, heya”, obserwuje się zubożenie słownictwa, ale też nieznajomość reguł gramatycznych. „Wziąść czy wziąć – oto jest pytanie! Tym, którzy mają taki dylemat przypominamy: wziąć - jak brać! (a nie wziąść jak siąść!). Nie lepiej jest z ortografią, dlatego dziś w naszej szkole w klasach 1TGs, 1zwc, 2zm i 3TGs przeprowadzono quiz ortograficzny w zakresie pisowni h i ch. Oto wyniki:

Klasa 1TGs uzyskała 28 poprawnych odpowiedzi na 36 możliwych
1zwc – 29 na 36
2zm – 25 na 36
3TGs – 32 na 36

Wszystkich zachęcamy do sprawdzenia się i zabawy. Quiz został opublikowany na stronach portalu Onet.pl.

Wkrótce kolejny quiz, tym razem na litery ó –u i ż- rz.