06-2018
HERBERTOWSKIE "BĄDŹ WIERNY IDŹ"
MARZENA LECHOWICZ-LIRO
W bieżącym roku mija 20. rocznica śmierci jednego z najważniejszych polskich autorów XX wieku – poety, eseisty i dramaturga – Zbigniewa Herberta.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu jego twórczości, ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

30 maja 2018 r. w brzeskim ZSP nr 2 zainaugurowano obchody Roku Herbertowskiego. Tego dnia uczniowie dwukrotnie zaprezentowali spektakl poetycko – muzyczny pod tytułem „Herbert – poeta wolności”, w którym podkreślono odwagę i niezależność oraz umiłowanie wolności autora „Pana Cogito”. Nie bez przyczyny Zbigniewa Herberta nazwano „poetą sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności”. To właśnie on ukazywał w czasach zniewolenia „potęgę smaku” i „postawę wyprostowaną”.

Ponadczasowe teksty mistrza pióra w interpretacji młodych artystów „Zielonki” przeplatane były utworami muzycznymi o tematyce wolnościowej i etycznej.
Program był tak pomyślany, by poezja i muzyka wzajemnie się dopełniały, a niekiedy puentowały. Ważnym momentem spektaklu było uwolnienie z klatki białego gołębia – symbolu wolności i pokoju.

Śpiew i recytacje szkolnych artystów oraz teatralna scenografia nadały całej uroczystości niezapomniany charakter i wyjątkową atmosferę, a prezentacja multimedialna przypominająca najważniejsze dzieło Herberta - „Przesłanie Pana Cogito” - sprawiła, że pamięć o poetyckim alter ego twórcy przetrwa w młodym pokoleniu.

Szkolnym obchodom Roku Herberta towarzyszy specjalna wystawa poświęcona życiu i twórczości Księcia Poetów Polskich. Można na niej obejrzeć fotografie artysty oraz rzadko prezentowane własnoręcznie wykonane przez Herberta szkice i rysunki z podróży.

W tym dniu ogłoszono także wyniki Konkursu „We mnie jest płomień, który myśli” na interpretację plastyczną wiersza Zbigniewa Herberta. Laureaci konkursu: Karolina Rabjasz, Jan Zięba i Krzysztof Malinowski otrzymali z rąk Pana Dyrektora Jerzego Soski okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkie zgłoszone prace plastyczne można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w hallu głównym.

Wydarzenia Roku Herberta na „Zielonce” przygotowały panie: Anna Rudnik, Iwona Franczyk, Ewa Kłuś i Marzena Lechowicz-Liro wraz z uczniami.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z tego wydarzenia autorstwa Macieja Drabika z kl. 3 TI.