03-2017
WSPÓŁPRACA Z PRACODAWCAMI - KSZTAŁCENIE DUALNE
KRYSTIAN ZAMIATAŁA
System dualny polega na nauce zawodu organizowanej u pracodawców oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym. Jest on bardzo popularny w krajach Europy Zachodniej tj. Niemcy, Austria, Szwajcaria oraz w krajach skandynawskich. Model polega na równoległym nauczaniu przedmiotów zawodowych w szkołach oraz w zakładach pracy. Daje to duże możliwości korygowania nauczanych treści pod kątem zapotrzebowania rynku pracy. Uczeń już w trakcie nauki staje się elementem tego rynku. Stosowanie takiej formy wymaga odpowiedniego tworzenia programów nauczania uwzględniających pobyt ucznia w przedsiębiorstwie.