11-2017
WRÓCIMY... FIATEM?
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Jakość, nowoczesność, wielkość, innowacyjność, funkcjonalność to hasła, które przyświecają FCA Poland S.A.  (do 1 kwietnia 2015 Fiat Auto Poland S.A.) dzisiaj FCA to akronimem słów Fiat Chrysler Automobiles.– przedsiębiorstwu należącemu do grupy Fiat Auto powstałemu 28 maja 1992 na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej i Tychach. Wówczas Fiat Auto przejął 90% akcji spółki. W 1993 spółka zmieniła markę produkowanych pojazdów z „Polski Fiat” na „Fiat”. W późniejszym czasie Fiat Auto powiększył swoje udziały w spółce.

Klasa 1 bmk w piątek 24 listopada 2017„skoro świt” wyruszyła na wycieczkę turystyczno-zawodoznawczą do fabryki FCA Poland S.A.  Klasa w podróż pojechała nowoczesnym autokarem pod opieką swojego wychowawcy Mariusza Klimczaka wspomaganego przez szkolnego doradcę zawodowego Elżbietę Wojnowicz. Wycieczce towarzyszyła piękna pogoda i radosny nastrój.

Przed zakładem oczekiwał na nas jeden z przewodników z przygotowanymi kamizelkami ochronnymi. Po wejściu na teren zakładu – zostaliśmy przeszkoleni z zasad BHP, obowiązujących na terenie fabryki oraz obejrzeliśmy krótki film obrazujący historię zakładu. Zwiedzanie zakładu kontynuowaliśmy po specjalnie wyznaczonych „ścieżkach”.

Widok pracujących robotów był imponujący a informacje przekazywane przez przewodnika wprowadzały w tajemniczy świat technologiczny.

Tyska fabryka zajmuje ponad 2,4 mln m². Jest obecnie jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie w pełni zautomatyzowany i wyposażony w nowe technologie. Wielkość produkcji (1200 samochodów dziennie) stawia go na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów osobowych w Polsce i w Europie. 70 firm świadczy usługi na rzecz produkcji tworząc miasteczko przemysłowe.

Zakład zatrudnia 3 400 pracowników. Pierwsze samochody zjechały z linii montażowej 18 września 1975 roku i był to Fiat 126p wytwarzany w Tychach 16 lat do czasu kiedy całą produkcje przeniesiono do Bielska Białej. Kiedy ostatni model Fiata 126p opuścił 22 września 2000 roku zakład w Bielsku Białej Fiat Auto Poland podjął decyzję aby montować samochody wyłącznie w Tychach i rozpoczęto produkcję Fiata Siena, Fiata Uno i Fiata Palio Weekend. Dziś w Tychach produkuje się dwa modele Fiata – Fiat 500 i Lancia Ypsylon. W roku 2009 osiągnięto rekord produkcji 605 tyś. aut. Obecnie roczna produkcja obu samochodów to blisko 100 tyś. Samochodów. Do tej pory Tychy wyprodukowały około9 mln samochodów.

Zakład ciągle się doskonali i zdobywając wiele nagród tym samym potwierdza wysoką jakość produkcji. Fabryka 3 krotnie zdobyła certyfikat zarzadzania jakością ISO, Polskiej i Europejskiej Nagrody Jakości, oraz nagród resortowych - Gold Level, brązowy medal w WCM.

Po trudach zwiedzania - najlepszym pomysłem były - Mc Donald i Kentucky Fried Chicken, które pozwoliły uzupełnić płyny, zaspokoić głód ……i wrócić do domu. Fiatem nie wróciliśmy. No trudno, ale przygoda……warta przeżycia.