06-2017
KONKURS HISTORYCZNY 150 LAT POWIATU BRZESKIEGO
ANNA SKOCZEK
W tym roku przypada 150 rocznica utworzenia powiatu brzeskiego. Z tej okazji starosta brzeski Andrzej Potępa zaprosił młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „150 lat Powiatu Brzeskiego”. Etap szkolny odbył się 2 czerwca 2017 roku. W ZSP nr 2 przystąpili do niego uczniowie klasy 1TGs: Weronika Lesiewicz, Anna Kołodziej, Aleksandra Purchla oraz klasy 1TMe: Kamil Grzyb, Jakub Ropek i Kamil Szaraj. Uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 40 pytań. Materiały do konkursu zostały opracowane przez pracownika Wydziału Rozwoju Powiatu, Inwestycji i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzesku – Bartosza Wesołowskiego, na podstawie m.in. następujących publikacji:
  1. Jan Burlikowski, Kronika miasta Brzeska, t. 1-5, Brzesko 2005.
  2. Jan Burlikowski, Kronika powiatu brzeskiego, t.1-6. Brzesko 2009.
  3. Józef Hampel, Pod rządami zaborcy i w dobie autonomii galicyjskiej, [w:] Brzesko. Dzieje miasta i regionu, oprac. zbiorowe pod red. Feliksa Kiryka i Jana Lacha, Brzesko 2006.
  4. Anna Skoczek, Rozwój szkolnictwa w latach powojennych, [w:] Brzesko. Dzieje miasta i regionu, oprac. zbiorowe pod red. Feliksa Kiryka i Jana Lacha, Brzesko 2006.
  5. Anna Skoczek, Rozwój kultury w czasach powojennych, [w:] Brzesko. Dzieje miasta i regionu, oprac. zbiorowe pod red. Feliksa Kiryka i Jana Lacha, Brzesko 2006.
  6. Roman Sady, Powiat brzeski i jego samorząd 1867-2007, Brzesko-Kraków 2008
Do etapu na szczeblu powiatowym zakwalifikowali się: W. Lesiewicz, A. Kołodziej, A. Purchla, K. Grzyb i J. Ropek. Odbędzie się on 14 czerwca w siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku. Uczestnikom szkolnych eliminacji gratulujemy i zachęcamy do godnego reprezentowania szkoły w dalszych rozgrywkach.

Główne obchody 150 lecia powiatu brzeskiego odbędą się 10 września 2017, mamy nadzieję, że społeczność ZSP nr 2 zostanie na nie zaproszona.