site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
04
04-2019
FRIGILIANA I NERJA
Kacper Müller
W ostatni weekend zwiedziliśmy południową część wybrzeża Hiszpanii. Pierwszym celem podróży było miasteczko Frigiliana. Kiedy zmierzaliśmy do niego autobusem, już wtedy można było podziwiać piękno tamtejszych gór i rozległego Morza Śródziemnego. Nie równało się to jednak z widokami jakie podziwialiśmy po dotarciu do miasta. Przywitały nas piękne, zielone doliny ozdobione żółtymi i pomarańczowymi cytrusami, a ponad nimi przepiękne, białe, tętniące życiem nawet w najwęższych uliczkach domy.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była jaskinia Nerja. Piękne stalagmity zachęcały nas do sprawdzenia ręką jak wyrzeźbiła je woda. Ostre stalaktyty odwracały oczy od patrzenia pod nogi, a monumentalne stalagnaty, w środkowej części jaskini, przytłaczały swoją masą i objętością.

Po wyjściu z jaskini udaliśmy się do ostatniego punktu wycieczki którym był "Balkon Europy", w mieście Nerja. Idąc za przewodnikiem na najdalej wysuniętą część balkonu, można było podziwiać cudowne wybrzeże, lecz dopiero na końcu ujrzeliśmy pełnię tamtejszego piękna. Potężne, aczkolwiek spokojne fale rzeźbiły, położone kilkadziesiąt metrów pod nami, ogromne skały. Wiatr niszczył fryzury i kradł mniej trzymające się głów czapki, a w powietrzu unosił się dźwięk hiszpańskiej gitary. O ile wcześniejsze miejsca mogły się po jakimś czasie znudzić, tak to miejsce ciężko było opuścić.

Wycieczka ta była zdecydowanie najciekawszą i najpiękniejszą z dotychczasowych wyjazdów. Piękna tych lokacji nie da się opisać tylko słowami czy zdjęciami, ale mam nadzieję że przynajmniej je przybliżyłem.
02
04-2019
JESTEM STĄD. POLSKA WIELU NARODÓW
Bartłomiej Góra kl. 2TI
Polskę zamieszkują przedstawiciele 9 mniejszości narodowych i 4 mniejszości etnicznych. Każda z tych grup posiada własny język, kulturę i tradycje, które wnoszą do ogólnonarodowego dorobku bogactwo i różnorodność, dlatego 28 marca 2019 roku klasa 2TI na lekcji historii obejrzała wystawę, poświęconą mniejszością narodowym i etnicznym w Polsce. (27 marca ekspozycję tę zobaczyła też klasa 2bwa).

Wystawa miała miejsce w Bibliotece Pedagogicznej w Brzesku. W problematykę wprowadziła nas dyrektor biblioteki Alicja Koźmińska. Już sam tytuł - ”Polska dla wszystkich”, dawał do myślenia. Każda tablica zawierała informacje o danej grupie oraz o wybranym przedstawicielu, który opowiadał o swojej historii i zainteresowaniach. Mogliśmy poznać dzieje zamieszkałych w Polsce Białorusinów, Czechów, Karaimów, Kaszubów, Łemków, Litwinów, Niemców, Ormian, Romów, Rosjan, Ślązaków, Słowaków, Tatarów, Ukraińców, Żydów. Wielu z nich ma tożsamość złożoną. Czują się nie tylko Niemcem czy Żydem, ale także Polakiem.

Z pewnością, dzięki tej wystawie każdy z nas mógł chociaż w minimalnym stopniu dowiedzieć się czegoś więcej o mniejszościach narodowych i etnicznych.
27
03-2019
Día laborable en España
Praktykanci 3TMe i 3TGs
Nasze praktyki odbywają się w firmie, która zajmuje się inżynierią morską. Tworzony jest tutaj specjalistyczny sprzętu komunikacyjny, osprzęt dla profesjonalnych płetwonurków, a także elementy podwodnej robotyki i mikroelektroniki.

Stanowiska naszej pracy znajdują się w zaawansowanym biurze projektowym. Jest ono wyposażone w bardzo wydajne jednostki komputerowe, przestronne monitory dla projektantów oraz takie urządzenia jak drukarka 3D, pozwalająca w krótkim czasie przenieść projekt z komputera do ręki. Pracujemy w zaawansowanym programie typu CAD jakim jest Solidworks. Umożliwia on tworzenie modeli 3D oraz przeprowadzania najróżniejsze symulacji ruchu, naprężeń czy testowania aerodynamiki.

My zajmujemy się projektowaniem paneli komunikacyjnych osprzętu dla nurków, części podwodnej robotyki i elementów mechanicznych takich jak podnośniki dla nurków. Pracujemy w świetnej atmosferze z miłymi, życzliwymi i zabawnymi ludźmi. Świetnie się dogadujemy a praca staje się coraz przyjemniejsza. Z dnia na dzień zdobywamy nową wiedzę i doskonalimy swoje umiejętności.

Zdobyte tutaj w Hiszpanii doświadczenie, znajomości oraz ciągłe rozwijanie naszych umiejętności z pewnością zaowocują w przyszłości.
Dawid Pabiś i Bogdan Pechciński

Bardzo chętnie podzielę się wrażeniami z pobytu w Hiszpanii konkretnie w Maladze. Nie jesteśmy tutaj zbyt długo, dopiero tydzień ale wystarczyło aby zakochać się zarówno w kraju jak i w ludziach tutaj żyjących. Pogoda z dnia na dzień coraz lepsza ,jesteśmy bardziej pozytywnie nastawione do wszystkiego. Praca staje się łatwiejsza przy dobrej atmosferze wśród personelu restauracji .W ciągu tego tygodnia miałyśmy dwie wycieczki, które były bardzo interesujące. Byliśmy na wzgórzu Gibralfaro i w Granadzie. Piękne widoki i zabytkowe budowle zapierały dech w piersiach. Zachwycaliśmy się różnymi palmami i innymi egzotycznymi roślinami np. kaktusami. Posmakowaliśmy Hiszpańskiej kuchni. Wyrazista, sycąca i wyjątkowo smaczna.
Weronika Kwolek

¿Donde esta el four dollar tuba?

Od ostatniego tygodnia my - grupa mechatroników z klasy 3 TMe, odbywamy praktyki w Maladze. Pierwszy tydzień spędziliśmy zapoznając się z kartografią okolicy, pracując, oraz dostosowując się do panujących tu zwyczajów. Nasza praca różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Niektórzy z nas naprawiają silniki elektryczne, inni projektują, a jeszcze inni naprawiają samochody. Podsumowując - edukujemy się.
Filip Gałek
21
03-2019
AKTYWNY I BEZPIECZNY POWIAT BRZESKI – SEZON TRZECI!
PATRYCJA PTAK-ŻOŁNA
Pierwszy Dzień Wiosny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 rozpoczął się uroczystą inauguracją akcji „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski”. W jej ramach zorganizowaliśmy także kampanię, dotyczącą nietrzeźwych kierowców oraz coroczne zawody pierwszej pomocy.

Młodzież powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: pan Andrzej Potępa Starosta Powiatu Brzeskiego, pan Kazimierz Brzyk - Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, pan Maciej Podobiński - Wicestarosta Brzeski, pani Justyna Wójtowicz – Woda - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brzeskiego, pan Jacek Frankowski - Członek Zarządu Powiatu oraz pan Krzysztof Przepiórka - Radny powiatu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz ratownictwa medycznego: Pan Bogusław Chmielarz - Komendant Powiatowy Policji w Brzesku, pani Monika Lis - starsza sierżant, pan Mirosław Pysno - aspirant sztabowy i pani Ewelina Buda- młodszy aspirant, pan Piotr Słowiak - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku oraz pan Dominik Machał - młodszy ogniomistrz, a także pan Krzysztof Cira - ratownik medyczny.

Akcję krótkimi przemówieniami zainaugurowali pan Dyrektor Jerzy Soska oraz pan Starosta Andrzej Potępa, dla których aktywność fizyczna to zarazem styl życia. Był to moment, w którym nauczyciele wf-u wraz z grupą młodzieży w ramach otwarcia rywalizacji wyruszyli w trasę.

„Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski” to kampania, która poprzez aplikację Endomondo, będzie przez pół roku mobilizować uczestników do rywalizacji w kategoriach: chodziarze, biegacze i rowerzyści. Zakończenie i posumowanie wyników nastąpi 31 sierpnia 2019 r. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców, znalazła się nasza nauczycielka wychowania fizycznego, pani Dorota Moszczyńska. Byliśmy dumni z Waszych osiągnięć w zeszłym roku i mamy nadzieję, że w obecnym też odniesiecie sukcesy w tej rywalizacji! Zachęcamy do udziału naszych uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Bądźcie Aktywnymi Mieszkańcami Powiatu Brzeskiego!

W kolejnej części uroczystości przeprowadziliśmy także kampanię dotyczącą nietrzeźwych kierowców. Głos zabrali Policjanci, którzy rozdali uczniom odblaski oraz zwrócili uwagę na kwestię bezpieczeństwa - nie tylko na drogach, ale także podczas spotkań sportowych, a szczególnie meczy piłkarskich. Ważny przekaz popłynął też od przedstawicieli Straży Pożarnej, którzy zaprezentowali problem dużej liczby zdarzeń drogowych, często spowodowanych przez używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu oraz przez nietrzeźwych kierowców.

Do wyobraźni uczniów szczególnie przemówiły spoty i filmy wyświetlane podczas spotkania, jak również słowa pana ratownika medycznego, który z tragicznymi skutkami nieodpowiedzialności kierowców spotyka się często.

Finałem spotkania były zawody pierwszej pomocy dla klas pierwszych, których inicjatorem jest pan Andrzej Tyrkiel. Drużyny rywalizowały w kilku konkurencjach, za które były oceniane przez komisję. Zwycięzcom z klas 1TMe, 1TH oraz 1TGG gratulujemy wiedzy i umiejętności!

Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszego spotkania, szczególnie przedstawicielom Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego, a także paniom pedagog, nauczycielom wychowania fizycznego oraz informatyki.

Mamy nadzieję, że ta cenna lekcja wychowawcza zostanie naszym uczniom w pamięci na długo, a zdobyte informacje sprawią, że będą potrafili uratować komuś życie!
19
03-2019
ZAWODOWA CORRIDA
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Rozpoczęliśmy kolejną zawodową przygodę tym razem w Hiszpanii z chłopcami z technikum mechatronicznego i dziewczętami z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Do Malagi, miasta praktyk zawodowych dotarliśmy późnym popołudniem 16 marca 2019. Po zakwaterowaniu, obiedzie, krótkim odpoczynku i poznaniu obiektu, wspólnie z hiszpańskim opiekunem naszej grupy Panią Anną Přibylovà wyruszyliśmy na pierwsze zapoznanie z miastem. Pani Ania pokazała nam miejsca, które mogą się nam przydać: sklepy, ulice, drogę do centrum miasta, przystanki autobusowe, z których uczniowie będą dojeżdżać na praktyki. Na dalsze zwiedzanie umówiliśmy się już na następny dzień, bo zmęczenie dało o sobie znać.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do centrum Malagi. Właśnie odbywał się ważny w Hiszpanii festiwal filmowy, zjechały gwiazdy i reżyserzy z całego kraju.

Nasze dziewczęta też „robiły za gwiazdy” wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Południowa prowincja Andaluzji de Malaga cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całego świata. Głównie za sprawą swojego wybrzeża Costa del Sol, ok. 160 km plaż o znakomitej infrastrukturze. Jednakże Prowincja Malaga daje przyjezdnym nie tylko słońce, plaże i wyśmienite warunki wypoczynku. Jej tereny posiadają unikatowe w całej Hiszpanii dziedzictwo kulturowe sięgające 40 000 lat w przeszłość.

Zwiedziliśmy Catedral de la Encarnacion, ruiny teatru rzymskiego, dom malarza Pablo Picasso uznanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórcy nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

W poniedziałek po porannej odprawie i przypomnieniu miejsc pracy wyruszyliśmy na swoją zawodową „hiszpańską ścieżkę”.